İlginç Değil mi?

ilginc

 

İLGİNÇ!

İlginç, İnsan eğer 10 TL yi sadaka verecek olsa bu miktarı çok bulur ama 10 TL ile mağazadan bir şey almaya gitse alacak bir şey bulamaz.

İlginç, İnsan 10 dk zikir edecek olsa bu zamanı çok bulur ama bir film veya maç olsa bir buçuk saatlik zaman onun için hemen geçiverir.

İlginç, Bir futbol maçının uzaması insanın hoşuna gider ama Cuma namazında hutbenin birkaç dk uzaması hiç de hoşuna gitmez.

İlginç, İnsan duyduğu dedikoduya hemen inanır ve kabullenir ama kesin doğru olduğunu ölüm ve ötesine inat ederek hemen kabullenmez hazırlanmaz.

İlginç, İnsan camide bir saat ibadet ederek vakit geçirecek olsa onun için zaman geçmek bilmez ama televizyona bakarken zaman onun için çabucak geçer

İlginç, İnsan namaz kılarken, ibadet esnasında dünyevi konuları düşünmeyi sever ama normalde İslamiyet’i düşünmekten kaçınır.

İlginç, İnsana bir sureyi veya surenin anlamını okumak zor gelir ama bir romanı okumak onun için kolaydır

İlginç, İnsan konserde ilk sıralarda olmak için çaba sarf eder ama camide ilk sıralarda olmak için çaba sarf etmez. Aksine namazın sonunda hemen çıkıp gideyim diye son sıralarda olmak ister.

İlginç, Bir ayet ya da hadis ezberlemek insanın zoruna gider ama müzik listesi top 10’da olan şarkıların hepsini ezbere bilir.

İlginç, İnsan ajandasında bir dini toplantı için zaman bulamaz ama dünyalık isler için çok zaman bulur.

İlginç, İnsan İslami konuları dinlemeyi ve anlatmayı zor bulur ama dedikoduları dinlemeyi ve anlatmayı çok sever.

İlginç, İnsan Cennet’e gitmeyi ister ama hiçbir şey yapmadan.

İlginç, İnsan her gün birilerinin ölüm haberini alır, ama yine de kendisinin de birgün öleceğini düşünmez.

İlginç, İnsan her gün bir gün çürüyecek vücudunu daha formda tutmak için yediklerine dikkat eder, cildine bakim yaptırır ama asla çürümeyen ruhu ve kurtuluşu için hiç dikkat etmez.

Ya Rabbi bizleri nefsine uyanlardan değil, nefsini terbiye edenlerden eyle.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*